fbpx
טיפול פליאטיבי תומך - הוספיס ביתי

הוספיס
בית

טיפול פליאטיבי תומך

התפתחות הרפואה הביאה להארכת תוחלת החיים של חולים מורכבים, לצד עלייה בצורך בשירותי רפואה פליאטיבית תומכת במקום הקרוב והבטוח ביותר – הבית. טיפול פליאטיבי תומך, נועד למנוע ככל האפשר כאב וסבל, תוך שמירה על איכות החיים ועל כבוד המטופל ומשפחתו. הטיפול ניתן לחולים במחלות כרוניות וחשוכות מרפא, כדוגמת סרטן, אי ספיקת לב, אי ספיקה נשימתית, אי ספיקה כלייתית, דמנציה ומחלות ניווניות אחרות. ההתמודדות עם המחלה בשלבים אלו עלולה להיות מלווה בסבל פיזי, רוחני ונפשי, אשר מקרין עליהם ועל הסובבים אותם. הגישה הטיפולית של Novohealth מציבה את המטופל במרכז. הוא ובני משפחתו הם שותפים מלאים בקבלת ההחלטות הטיפוליות, לאורך כל הדרך. אנחנו, ב-Novohealth, כאן למענכם עם צוות רפואי (רופא ואחות) וצוות פרא רפואי מיומן כגון עו”ס, דיאטנית, פיזויותרפיסטית וכו’. מחקרים מראים כי טיפול תומך במסגרת הוספיס בית מעלה את שביעות הרצון של המטופלים מהטיפול המוענק להם וכן מקל על בני המשפחה אשר יכולים לטפל ביקירם ובה בעת לנהל אורך חיים פעיל.


              

עקרונות הטיפול התומך

טיפול תומך מוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי כגישה שמשפרת את איכות חיי המטופלים ובני משפחותיהם, נוכח הבעיות הכרוכות במחלה מסכנת חיים, על ידי מניעה והקלה של סבל בעזרת זיהוי מוקדם, הערכה וטיפול בכאב ובבעיות גופניות, פסיכולוגיות ורוחניות. התפיסה הבסיסית היא התאמת הטיפול למטופל, בדגש על איכות. טיפול פליאטיבי תומך לא נועד להאריך חיים או לקצרם אלא מאפשר “לחיות עם המחלה” ככל הניתן. ההרפואה המתקדמת והעלייה בתוחלת החיים של חולים מורכבים הביאו לעלייה בצורך בטיפול תומך במסגרת הוספיס בית. על פי רוב, הטיפול במחלות מסוג זה ניתן במסגרת בתי החולים ברחבי הארץ. לא אחת, סביבה זו נתפסת כקרה ומנוכרת עבור החולים, ודאי עבור מי שסיכויי ההחלמה שלהם נמוכים.

הטיפול מבוסס על העקרונות המרכזיים הבאים:

 • הקלה על כאב ועל סימפטומים מטרידים אחרים
 • שילוב היבטים נפשיים ורוחניים בשירות הניתן למטופל ומשפחתו
 • תמיכה בחיים פעילים ככל הניתן של המטופל
 • הטיפול אינו מיועד להחשת או לדחיית מותו של המטופל

הטיפול התומך במסגרת הוספיס בית מבוסס על מערכת תמיכה ותקשורת קרובה וטובה, המקלה על המטופל ובני המשפחה להתמודד עם המחלה והטיפול. המטפל העיקרי מקבל ליווי צמוד של צוות אנשי Novohealth, הכולל רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת ויכול לקבל מענה טלפוני 24 שעות ביממה, בכל שאלה, חשש או התפתחות בריאותית המתרחשת אצל המטופל.

זמינות הצוות הרפואי והפרא רפואי של Novohealth במסגרת טיפול תומך בבית, בהוספיס ביתי, מתבססת על פרוטוקול קופות החולים, ועל פי נהלי משרד הבריאות. לדוגמה: ביקור רופא אחת לעשרה ימים, ביקור שבועי של אחות, ביקור עו”ס כל שבועיים וביקורים נוספים על פי הצורך. שירותים נוספים, כגון ביקור דיאטן/נית פיזיותרפיסט/ית, מרפא/ה בעיסוק.


              

למי מתאים טיפול תומך

טיפול תומך ניתן במסגרת הוספיס בבית, לחולים בכל גיל. על פי חוק החולה הנוטה למות והסעיפים שנוספו לו בחוזר מנכ”ל משרד הבריאות. קופת החולים בה מבוטח החולה מחויבת להעניק טיפול תומך בזמינות מלאה לחולה בביתו והטיפול אינו כרוך בתשלום למבוטחי קופות החולים שבהסדר. למטופלים אחרים השירות זמין גם באופן פרטי.

טיפול תומך בהוספיס בית מיועד לחולים במחלות המוגדרות כ”מאיימות חיים”:

 • מחלת הסרטן
 • אי ספיקת כליות מתקדמת
 • אי ספיקת לב מתקדמת
 • שבץ מוחי קשה
 • אי ספיקת ריאות מתקדמת
 • מחלת עצבים ניוונית מתקדמת
 • אי ספיקת כבד מתקדמת
 • חוסר הכרה

ההחלטה על הצורך במתן טיפול פליאטיבי תומך נתונה בידיו של הרופא המטפל, בכפוף לאישור אזור המחוז של קופת החולים אליה משתייך המטופל. נכון להיום, הטיפול של Novohealth ניתן למבוטחי קופות החולים “מכבי” ו”מאוחדת”. כדי להגיש את הבקשה לטיפול במסגרת הוספיס ביתי יש לפנות אל נציגי קופות החולים ולציין כי הנכם מעוניינים בשירות זה מטעם רופאי חברת Novohealth. בשלב הבא נתוני המטופל יועברו אל בית החולים, אשר יעדכן את הנתונים המתאימים שיאפשרו לו להיקלט במערכת של Novohealth.


              

מה כולל טיפול תומך במסגרת הוספיס בית

 • טיפול פליאטיבי תומך בבית כולל בראשיתו שיחה מקיפה עם המטופל ובני משפחתו על מטרות הטיפול, בירור העדפות טיפול, ולאורך זמן קיום פגישות משפחתיות לתיאום ולעדכון.
 • הטיפול מבוסס על הקלה בסבל הגופני – איזון סימפטומים גופניים כגון כאב, בחילה, קוצר נשימה ועוד, באמצעים תרופתיים ולא תרופתיים, ואיזון וטיפול בסימפטומים נפשיים של המטופל – כולל דיכאון, עצב, פחד, חרדה באמצעים תרופתיים ולא תרופתיים.
 • טיפול במצוקות קיומיות ורוחניות באמצעות עובד סוציאלי, פסיכולוג רפואי.
 • טיפול וייעוץ בנושא התאמת הסביבה של המטופל וסביבת הבית.
 • התאמת אביזרי ניידות מתקדמים (כגון כסא גלגלים, מיטה, מנוף) במסגרת הבית.
 • טיפול וייעוץ בהיבטים תפקודיים המשמעותיים למטופל.


              

התמיכה בילד החולה ובמשפחתו

החדר, המיטה, המשחקים, הצעצועים, בני המשפחה, האוכל המוכר – עבור ילדים הבית מייצג את המקום הבטוח אליו הם שואפים לחזור מהטיפולים בבית החולים. טיפול תומך לילדים במסגרת הוספיס בית ניתן על ידי הצוות הרפואי והפרא רפואי שלנו ב-Novohealth לילדים המתמודדים עם מחלה מאיימת חיים הנמצאת בשלב מתקדם. הטיפול מאפשר לילד ולבני המשפחה להיות מאוחדים, גם ברגעים מאוד מורכבים מבחינה רפואית. הטיפול הפליאטיבי התומך המוענק על ידי חברת Novohealth כולל מענה רב מקצועי עבור הילד ועבור בני המשפחה וכולל רופא/ה, אח/ות, עובד/ת סוציאלי/ת אשר מגיעים לביקורים סדירים וכן זמינים עבור הילד ועבור המטפלים בו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

המלצות


              


  שליחת הודעה